Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej pojawiających się pytań, wraz z odpowiedziami naszych specjalistów. Zapraszamy do lektury.
Plama po moczu na dywanie, kanapie, materacu, co zrobić?
Jeśli się zdarzyła taka sytuacja to doraźnie można posypać sodą oczyszczoną lub wodą z octem spróbować zaprać to miejsce. Jest to jednak działanie doraźne i nie gwarantuje pełnego sukcesu. Tym nie mniej ważne jest, czas działania, mocz pozostawiony na dłużej w tkaninie, lub runie dywanu może spowodować odbarwienie tego miejsca, tak więc zróbmy co możliwe domowym sposobem i umówmy się na wizytę firmy, która ma odpowiedni sprzęt aby mocz odessać z czyszczonej powierzchni, oraz specjalistycznym środkiem chemicznym zneutralizować zapach moczu.
Plama po kawie, herbacie, napojach na dywanie, kanapie, krześle, fotelu co zrobić?
Ważne jest szybkie działanie, póki plama jest mokra należy położyć na nią chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe lub ręcznik frotte, coś co dobrze wchłania ciecz. Drugim etapem z domowych sposobów to użyjmy wody z octem, (w niewielkiej ilości) lub sody oczyszczonej. Odradzam stosowanie detergentów i rozmaczanie plamy. Wtedy istnieje duże ryzyko, że plamę powiększymy i wetrzemy w tkaninę lub runo dywanu. Usunięcie takiej plamy przez specjalistę, będzie w takim przypadku trudniejsze. Ważne jest w takim przypadku jeszcze podłoże na którym jest nasza plama. Włókna naturalne bardziej wchłaniają tego rodzaju plamy, nieco łatwiej jest w przypadku włókien syntetycznych. Jeśli plama nie została usunięta w 100% należy zaprosić firmę która ma odpowiedni sprzęt i środki chemiczne.
Plama po wymiocinach na dywanie, tapicerce meblowej, co zrobić?
Pierwszy etap czyszczenia to zebrać treść żołądkową z zabrudzonej powierzchni. Drugi etap to czystą letnią wodą (nie wielką ilością, aby nie powiększać plamy), starajmy się wytrzeć resztki i kwasy jakie zawierają wymiociny. Następnie posypać skrobią kukurydzianą, lub sodą oczyszczoną i pozostawić tak na kilka minut. Należy jednak uważać na tkaniny o ciemniejszych barwach ponieważ soda może odbarwić kolor. Kolejny zabiegiem jest przygotować roztwór szarego mydła rozpuszczonego w letniej wodzie i niewielką ilością zaprać zabrudzoną powierzchnię. Ten przypadek jednak wymaga interwencji specjalisty, ponieważ wskazane jest odessanie wszelkich resztek, kwasów żołądkowych z zabrudzonej powierzchni, oraz zneutralizowanie chemiczne całości.
Plama z krwi na dywanie, kanapie, materacu
Bardzo ważne w tym przypadku jest aby nie dopuścić do zaschnięcia krwi! Jeśli zadziałamy szybko prawdopodobne jest, że wystarczy użyć zimnej wody ( można dorzucić do szklanki wody kilka kostek lodu), wycierajmy delikatnie plamę ręcznikiem papierowym, albo ściereczką z mikrofibry. Jeśli jednak krew już jest zaschnięta sytuacja jest trudniejsza, spróbujmy do wody dodać dużą ilość soli kuchennej i takim roztworem spróbować rozpuścić zaschniętą krew, zostawiamy tak na 30 minut. Po takim zabiegu można jeszcze użyć szarego mydła rozpuszczonego w zimnej wodzie. Tyle możemy zrobić samodzielnie, ale dużo zależy od czasu zadziałania i z czego jest wykonana nasza zabrudzona powierzchnia.